Grażyna Słomka – kulturoznawczyni i filmoznawczyni, promotorka polskiego kina w Niemczech, dziennikarka radiowa.
Wyemigrowała w 1993 roku, mieszka w Niemczech.
Urodziła się w 1956 r. w Staszowie. Pochodzi z rodziny inteligenckiej, ojciec był prawnikiem, matka nauczycielką. Dorastała w domu otwartym, tętniącym życiem, w którym często podejmowano gości i towarzysko grano w kanastę. Do 5 roku życia mieszkała z rodzicami w Gdańsku, skąd rodzina przeniosła się do Nowego Dworu Gdańskiego, tam na świat przyszła jej młodsza siostra, która w dorosłym życiu wyemigrowała do Kanady.
Szkołę podstawową i średnią Grażyna Słomka ukończyła w Elblągu, gdzie rodzina osiadła na stałe. Na studia kulturoznawcze wyjechała do Olsztyna. Będąc na trzecim roku studiów rodzi swoją pierwsza córkę – Kamilę. Pracę magisterską na temat adaptacji filmowych broni w 1981 roku. Po studiach wraca do Elbląga i w ramach stypendium fundowanego rozpoczyna pracę w Urzędzie Wojewódzkim. Praca biurowa ją nuży, pragnie robić coś, co ma związek z filmem, dlatego po trzech miesiącach postanawia odejść.
W 1982 roku zatrudnia się w Wojewódzkim Domu Kultury, ta praca wiąże się z częstymi wizytami w pomniejszych ośrodkach rozrzuconych na terenie województwa. W tym czasie nie ustaje w dążeniach by robić to, co ma związek z kinem i filmem. Udaje się do kierownika kina „Orzeł” p. Arsynowicza i proponuje, że będzie organizować przeglądy filmowe połączone z dyskusjami. Kino „Orzeł”, było kinem wojskowym, wraz z kasynem mieszczącym się w tym samym budynku, wchodziło w skład kompleksu koszarowego. Na pierwszy przegląd filmów Tarkowskiego przychodzi około stu osób, większość to żołnierze, wśród których przeważają osoby po studiach, zainteresowane kulturą.
W 1986 roku Grażyna Słomka rozpoczyna pracę w miejskim domu kultury, który nosił nazwę Elbląskiego Ośrodka Kultury (EOK) i powstał z połączenia Wojewódzkiego i Miejskiego Domu Kultury. W działającym przy ośrodku studyjnym Kinie Światowid zajmuje się programowaniem repertuaru oraz spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka, który w 1978 roku osobiście reaktywowała.
Z Kinem Światowid związana jest nieprzerwanie do 1993 roku, gdy postanawia wyemigrować do Niemiec, gdzie na stałe od lat siedemdziesiątych mieszka jej partner, a obecnie mąż.
czytaj dalej...
Wywiad przeprowadził Marcin Mindykowski 05.10.2023 roku w Gdyni. Realizacja i montaż: Łukasz Laskowski