Joanna Hosaniak urodziła się w 1973 roku w Warszawie. Poprzez swojego ojca, który jako inżynier często pracował w Japonii, zainteresowała się kulturą Dalekiego Wschodu. Zdawała na japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Dostała się na ten kierunek, jednak przez brak miejsc jej wybór padł na koreanistykę. Była pierwszym rocznikiem, który na warszawskiej orientalistyce studiował filologię Korei Południowej, nie zaś Północnej. Na studiach Joanna Hosaniak zainteresowała się losem mieszkańców Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, ich codziennym życiem w odizolowanym kraju i prześladowaniom. Po studiach pracowała w Ambasadzie Korei Południowej w Warszawie. Rosnące zainteresowanie kwestią łamania praw człowieka w Korei Północnej sprawiło, że Joanna Hosaniak odbyła kurs organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, a potem rozpoczęła tam pracę.
W 2003 roku południowokoreańska organizacja Citizen’s Alliance for North Korean Human Rights (Sojusz Obywatelski na Rzecz Praw Człowieka w Korei Północnej) organizowała w Warszawie we współpracy z HFPCz konferencję dotyczącą uchodźców i praw człowieka w Korei Północnej. Joanna Hosaniak była jednym z organizatorów po polskiej stronie. Dyrektor CAfNKHR widząc jej zaangażowanie, zaproponował jej pracę w siedzibie organizacji w Seulu. Po dwóch miesiącach Joanna Hosaniak przeprowadziła się do Korei Południowej. W 2013 roku starania CAfNKHR sprawiły, że ONZ ustanowił komisję rozliczającą Koreę Północną z jej zbrodni przeciwko ludzkości. W tym samym roku Joanna Hosaniak została odznaczona tytułem honorowego mieszkańca Seulu za swoją działalność na rzecz praw człowieka w Korei Północnej oraz trafiła jako pierwszy obcokrajowiec do grona stu osób, które będą miały największy wpływ na Koreę Południową według magazynu Dong-a Ilbo. W 2016 roku obroniła doktorat ze stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Sogang w Seulu z zakresu prawa okresu przejściowego w Europie Środkowej i zmian ustroju oraz możliwości zastosowania pewnych mechanizmów w przypadku zjednoczenia Korei.
Dzisiaj Joanna Hosaniak jest zastępczynią dyrektora Citizen’s Alliance for North Korean Human Rights. Według niej do połączenia Korei Północnej i Południowej dojdzie w niedługim czasie.
czytaj dalej...
Wywiad przeprowadziła Barbara Majchrowicz 26 sierpnia 2017 roku w Warszawie. Realizacja i montaż: Łukasz Laskowski