Zbigniew „Stanley” Strychacki urodził się w Piotrkowie Trybunalskim w 1937 roku. Jego rodzina, pochodząca z warstwy ziemiańskiej, zajmowała się handlem owocami. Młodość spędził w Klimontowie, a po wojnie wraz z rodzicami przeprowadził się do odbudowywanego Gdańska, gdzie ukończył technikum budowlane i pracował jako kierownik budowy.
Rozczarowany systemem komunistycznym w 1972 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych na statku MS „Batory”. Karierę w USA zaczynał jako sprzedawca. Później prowadził polską restaurację mieszczącą się przy pierwszej alei na Manhattanie (dziś znajduje się tam koreańska restauracja). W 1973 roku założył polskie centrum kulturalne – klub „Renesas” na nowojorskim Greenpoincie. Dochód z organizowanych tam koncertów zasilał Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.
W 1978 roku Zbigniew Stanley Strychacki otworzył lokal „East Village Club” w piwnicy polskiego kościoła przy 57 St. Marks Place. Klub z czasem zmienił nazwę na „Club 57”. Było to miejsce, w którym swoje pierwsze koncerty dawały Cyndi Lauper, Klaus Nomi, The Cramps, B-52s, występowali performerzy RuPaul, Lypsinka. Instalacje i obrazy tworzyli artyści tacy jak Keith Haring, Kenny Scharf i Jean-Michel Basquiat. W każdy wtorek odbywały się tam cotygodniowe spotkania filmowe „Monster Movies Club”, gdzie pokazywano horrory. Do zamknięcia w 1983 roku klub stanowił miejsce rozkwitu kultury alternatywnej i punkowej. O jego historii można dowiedzieć się także ze strony Zbigniewa Strychackiego – http://club57stmarksplacearchive.com/.
W 2017 roku Museum of Modern Art w Nowym Jorku zorganizowało wystawę czasową „Club 57 – Film, Performance and Art in the East Village, 1978-1983” poświęconą historii klubu.
Zbigniew Strychacki mówi, że Nowy Jork to jego miasto. Jego ulubionym miejscem jest ogród botaniczny na Brooklynie.
czytaj dalej...
Wywiad przeprowadziła Barbara Majchrowicz 22 czerwca 2017 roku w Gdańsku. Realizacja i montaż: Łukasz Laskowski